Slyšeli jste už někdy o africkém černém mýdle? Nemyslím, to přibarvené mýdlo vyráběné v Evropě či USA. Mám teď na mysli opravdové přírodní černé mýdlo, které se typicky vyrábí v západní Africe. Jestli že ne, tak to pojďme rychle napravit. V dešním článku vám představím historii afrického černého mýdla, složení a jeho účinky na pokožku a vlasy. Věřte, že kdo jednou toto přírodní mýdlo zkusí už nebude kupovat nic jiného.
Historie černého mýdla
Černé mýdlo je tradičně vyráběno ženami v Ghaně a tajemství jeho výroby je předáváno z generace na generaci. Mýdlo má svůj původ v severním regionu Ghany a jeho výrobou se zabývají kmeny Anago či Alata. Dle těchto kmenů se také v místní řeči mýdlo nazývá Alata Samina, což v překladu znamená černé mýdlo.
Výroba černého mýdla
Slupky plantážních banánů jsou sušené na slunci a poté jsou pečené v peci. Musí se držet určitá teplota, aby nedošlo k jejich poškození. Právě pečení banánových slupek určuje finální barvu mýdla. Přidáním ostatních surovin jako palmové kůry, bambuckého másla či olivového oleje dochází k ovlivňování konzistence mýdla od velmi tvrdého až po tekuté při přidání vody. Pravé přírodní africké mýdlo poznáte podle textury a barvy. Mýdlo by nemělo být černé, i když název to popírá, ale hnědé. Jestli je mýdlo velice tmavé, tak je pravděpodobně přibarveno. Instruktážní video, jak se vyrábí černé mýdlo najdete ZDE.
Složení
Přírodní černé mýdlo obsahuje slupky plantážních banánů, kakaové lusky, palmový olej, kokosový olej, esenciální oleje, vitamin A, E a železo.
Využití černého mýdla
Již dlouhá staletí využívají afričané účinků černého mýdla k péči o svoji pokožku. Díky černému mýdlu je pokožka jemná, hebká, zbavená všech nečistot a mastnot. Africké mýdlo dále pomáhá léčit ekzematickou pokožku a zbavuje ji pigmentových skvrn, které se tvoří zejména míšených jedincům.
- Základní péče o kůži
- Pomáhá léčit ekzematickou kůži
- Pomáhá v boji proti bílým pigmentvým skvrnám
- Odstraňje make-up